Wizyta adaptacyjna dzieci

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć w 6-12 miesiącu życia. Na tym spotkaniu badamy jamę ustną maluszka ,a rodzic może uzyskać wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej dziecka , profilaktyki i prawidłowej diety.
 

Rodzice!!! Nie czekajcie z pierwszą wizytą do czasu wystąpienia powikłań próchnicy i bólu u Waszego dziecka. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

Wizyta adaptacyjna dziecka ( po 12 m-cu życia ) powinna mieć charakter wizyty kontrolnej . Na tym spotkaniu mały pacjent zapoznaje się z lekarzem i asystą oraz z nowym otoczeniem   ( fotelem dentystycznym , sprzętem , narzędziami itp.) Nowe dla dziecka miejsce staramy się przedstawić w odpowiedni do wieku sposób , porównując sprzęty do pszczółki , ślimaka itp. W czasie tej wizyty przeprowadzane jest również badanie jamy ustnej. Mały pacjent przed pierwszą wizytą u stomatologa powinien być przygotowany przez swoich opiekunów . Dziecko powinno wiedzieć jak mniej więcej będzie przebiegać spotkanie z dentystą i jaki jest jego cel . Rodzic powinien być spokojny , pewny , opanowany . Nie należy używać popularnego zwrotu: „nie bój się, to nie będzie bolało„ ,bo wtedy dziecko z pewnością będzie pełne obaw, że może je spotkać coś nieprzyjemnego.

 

Większości dzieci wystarczy 1-2 wizyt adaptacyjnych, by wdrożyć zabiegi profilaktyczne i lecznicze. Niektóre jednak dzieci wymagają 3-4 spotkań. Pamiętajmy, że pierwsze odwiedziny gabinetu stomatologicznego mają największy wpływ na późniejsze nastawienie dziecka i współpracę z dentystą.